print header

Details

Current     2016    2015    2014    2013    2012    2011

Sign up now for free January STOP smoking workshops

Dec 19, 2016
SIMCOE MUSKOKA — It’s never too early to pick your quit smoking date. January is a great time to commit to your journey to better health.

SIMCOE MUSKOKA — It’s never too early to pick your quit smoking date. January is a great time to commit to your journey to better health. Don’t know where to start? Call the health unit to find local services to support you including STOP on the Road workshops.

If you want to do it yourself we can fill you in on free phone apps, contests that can win you cash and more.

Call Health Connection now to register for one of the many January STOP workshops happening across Simcoe Muskoka. These three-hour workshops are designed to share information, tips for success and free nicotine patches that can help you overcome cravings.  

Call Health Connection at 705-721-7520 or 1-877-721-7520 during regular business hours or visit the health unit website at www.simcoemuskokahealth.org. Follow us on twitter @SMDhealthunit.

-30-

6 comments

Leave a comment
 1. seo master | Dec 09, 2017
  I found this is an informative and interesting post so i think so it is very useful and knowledgeable. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. holm law group san diego
 2. Sassi Sasso | Nov 19, 2017
  I would like to present you Original Antique Engravings, Lithographs and Maps. I don't sell a reproduction or modern copy. Only originals vintage botanical prints, bird prints, vintage maps, natural history vintage prints, animals engravings,.... *** You can choose beautiful GIFT WRAPPING and add your personalized message in order cart! *** Buy 5 items and get 10% sale! WHOLESALE - Buy 10 and more items and get 20% sale! vintage bird prints
 3. Sassi Sasso | Nov 19, 2017
  I would like to present you Original Antique Engravings, Lithographs and Maps. I don't sell a reproduction or modern copy. Only originals vintage botanical prints, bird prints, vintage maps, natural history vintage prints, animals engravings,....You can choose beautiful GIFT WRAPPING and add your personalized message in order cart!Buy 5 items and get 10% sale! WHOLESALE - Buy 10 and more items and get 20% sale! " vintage bird prints
 4. nasil yapilir tarifleri | Oct 23, 2017
  Nasıl yapılır bilmiyorsanız yemek, tatlı, pasta tarifleri için web sitemizi ziyaret edin usta aşçılar lezzettli tariflerini sizler için kaleme aldınasıl yapılırdeme nasıl www.nasilyapilirtarifleri.com ziyaret edin."yemek tarifleri"
   "pasta tarifleri"
  "tatli tarifleri"
 5. kombitoptancisi | Oct 10, 2017
  Artık evlerimiz deki ihtiyaçlarımızın bir çoğunu karşılamak için evimizin vazgeçilmez aletlerinden olan kombileri anlatacağım.Teknolojinin gelişmesiyle kombi çeşitleri ve ihtiyacı karşılayacak kapasitede kombi üretimleride başladı.Bu kombileri sizlere anatmak gerekirse. Yoğuşmalı Kombi Fiyatları Yoğuşmalı kombiler ile başlamak istiyorum.Bu kombiler son yılların en fazla satış yapan kombileri.Çünki yoğuşmalı kombiler hem daha az enerji harcamakta hemde kullandığı enerjiye göre daha faza ısı vermektedir.Bu kombiler 3 adet eşanjörden oluşur.Sıcaksu,petek ve yoğuşma yapan 3.eşanjör. "Yoğuşmalı Kombi Fiyatları"ve daha fazla bigi için sitemizi ziyaret ediniz. kombi fiyatları İkinci kombi çeşiti olan Hermatik kombiler.Bu kombiler yıllardır kullanmakta olduğumuz yandan bacası olan kombilerdir.Bu kombiler standart tüketimleri bulunan cihazlardır.Artık eski teknoloji gözüyle bakılan bu cihazların fiyatlarıda düşüşe geçmiştir ve her keseye hitap etmektedir. "kombi fiyatları" ve daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.Geriye iki adet kombi çeşiti kaldı.Bu kombiler elektrikli kombiler ve bacalı kombilerdir.Bacaı kombiler artık artık kullanımı çok düşüktür.Soba gibi baca ihtiyacı bulunan bu kombiler baca temizliği gibi ek uğraşlar ve kurallara tabi tutulmaktadır.Bundan kaynaklı kullanımına da bir okadar özen gösterilmelidir.Elektrikli kombiler ise doğal gaz veya tüp gazın olmadığı noktalarda ve ya isteğe bağlı olarak kullanılmaktadır.Bu kombiler norma kombilerin aksine sadece elektrik ve su ile çalışmaktadır.Elektrikli kombi ve "ucuz kombi" fiyatları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.Sitemiz içerisinde bulunan iletişim bilgilerinden bizlere ulaşarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ucuz Kombi     Sitemize https://www.kombitoptancisi.com/ adresini tıklayarak 7/24 ulaşabilirsiniz.
 6. seohesabi | Sep 01, 2017
  I follow your share closely. I wish the success of your successesBeyaz Eşya Ürünleri

  Leave a comment

  Did you find what you were looking for?
  What did you like about this page?
  How can we improve this page?
  Page
  Feedback

  If you have any questions or concerns that require a response, please contact Health Connection directly.

  Thanks for your feedback.
  Failed to submit comment. Please try submitting again or contact us at the Health Unit.
  Comment already submitted ...